Szczypiorniak Gniezno

KS Szczypiorniak Gniezno

Wszystko zaczęło się od sukcesu polskich piłkarzy ręcznych na Mistrzostwach Świata w Katarze w lutym 2015 roku, gdzie Polska reprezentacja zdobyła brązowy medal. Wówczas zrodził się pomysł, aby zebrać grupę ludzi i wspólnie pograć w popularnego “szczypiorniaka”. Większość stanowili mężczyźni, dla których był to pierwszy kontakt z tą dyscypliną sportu, jednakże pojawiały się też osoby posiadające doświadczenie w piłce ręcznej. W organizacji spotkań pomagały nam byłe zawodniczki MKS MOS Gniezno.

Po kilku udanych treningach postanowiliśmy rozpowszechnić nasze działania wśród mieszkańców Gniezna, zakładając fan page na portalu społecznościowym Facebook. Ku naszemu zdziwieniu chęci do wspólnej gry wyraziło nadspodziewanie duże grono osób. Nawiązaliśmy kontakt z grupą Amatorów Piłki Ręcznej Poznań, którzy również towarzysko spotykali się na hali. Efektem tej współpracy był m.in: sparing w Gnieźnie, porównujący umiejętności obu zespołów.

Ogromne zainteresowanie naszymi poczynaniami skłoniło nas do reaktywacji męskiej piłki ręcznej w Gnieźnie. Zorganizowaliśmy otwarty trening, na który zaprosiliśmy wszystkie osoby chętne do sprawdzenia swoich sił w tej dyscyplinie sportowej.

Prowadzenie męskiej drużyny seniorów nie jest jedynym celem naszego Klubu. Przede wszystkim chcemy spopularyzować piłkę ręczną w naszym mieście. W związku z tym od grudnia funkcjonuje Akademia Szczypiorniaka Gniezno przeznaczona dla młodych adeptów tego wspaniałego sportu. Należy pamiętać, że handball nie tylko buduje wytrzymałość i siłę, ale także uczy dyscypliny i umiejętności pracy w zespole. Naszą wizją rozwoju klubu jest wprowadzenie do pobliskich szkół podstawowych i gimnazjalnych klas sportowych o profilu piłki ręcznej.

Od prawie 20 lat nie istniała w Gnieźnie żadna sekcja męskiego “szczypiorniaka”. Należy jednak wspomnieć, że w sezonie 1958/1959 ówczesny Start Gniezno wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Mamy nadzieję, że “historia lubi się powtarzać”..